W spotkaniu uczestniczyło 7 mieszkańców, w obecności pani Bogusławy Wiśniewskiej – Sołtys Sulistrowic. Narada przebiegła w temacie organizacji imprez integracyjnych.

 1. Zgłoszono następujące propozycje tematów i terminów spotkań integracyjnych:

 

l.p. Temat spotkania Termin spotkania
1 Wielkie sprzątanie Sulistrowic sobota przed Niedzielą Palmową
2 Śniadanie na trawie II-gi dzień Świąt Wielkanocnych
3 Dzień Sąsiada Ostatni wtorek maja
4 Piknik rodzinny II-ga sobota sierpnia (teraz 11.08.18)
5 Giełda roślin III sobota września
6 Wielkie sprzątanie Sulistrowic I-sza sobota października
7 Święto Niepodległości 11 listopada
8 Bożonarodzeniowe kolędowanie 25-26 grudnia
9 Zabawa karnawałowa III-cia sobota stycznia

 

Atrakcje podczas imprez integracyjnych:

 1. Wielkie sprzątanie Sulistrowic – 2 razy do roku; rozdanie worków i rękawic Mieszkańcom sprzątającym miejsca wspólne. Fotoreportaż z akcji porządkowej.
 2. Śniadanie na trawie – panie i panowie w kapeluszach, muzyka na żywo.
 3. Dzień Sąsiada – organizacja stołów biesiadnych wzdłuż ulicy Kościelnej. Festyn trunków: piwa, wina i przetworów domowej roboty. Kiermasz „Przyda się”. Loteria fantowa na rewitalizację wsi. Akcja podarunkowa do ozdobienia Ryneczku (krzewy róż, ramy okienne, koła, podkowy, pojemniki na klomby kwiatowe).

Święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami.

 1. Piknik rodzinny – Gry zespołowe pomiędzy drużynami utworzonymi z sąsiadów danej ulicy lub rejonu wsi (np. wschód kontra zachód), czy aktywność sportowa np. biegi, piłka nożna, siatkowa, koszykówka.

Dodatkowo: licytacja fantów na rewitalizację Sulistrowic, kawiarenka, grill, maszyna do popcornu, kręcenie waty cukrowej, lody, balony, bańki mydlane, malowanie twarzy, warkoczyki, pokaz sów, pokaz strażaków z przeprowadzania pierwszej pomocy, dyskoteka.

 1. Giełda roślin – zorganizowana na boisku sportowym w godzinach 10.00-14.00. Mieszkańcy wymieniają się nadwyżkami roślin ze swoich ogrodów oraz poradami na temat ich pielęgnacji.
 2. Narodowe Święto Niepodległości – festiwal latawców, konkurs na flagę Sulistrowic, ognisko szwedzkie z muzyką, pieczenie kartofli, grzaniec z przyprawami, festiwal bębniarzy, pokazy pirotechniczne: strzał z armaty i pistoletu skałkowego. Wszyscy uczestnicy ubrani są w barwy narodowe.
 3. Bożonarodzeniowe kolędowanie dzieci i dorosłych z pochodniami, dzwonkami i instrumentami perkusyjnymi na podwórku Świetlicy. Pieczenie pierniczków w kuchni Świetlicy i częstowanie wszystkich mieszkańców. Dla dorosłych grzaniec z przyprawami korzennymi. Na zimowe wieczory czytanie bajek w Świetlicy, warsztaty tematyczne (zielarskie, dietetyczne, kosmetyczne), robienie ozdób świątecznych i okolicznościowych.
 4. Zabawa karnawałowa z tematem przewodnim, np. piraci z Karaibów, na ludowo, na Dzikim Zachodzie, lata 70-te, bajkowe postacie, lata PRL-u, itd. (w piątek – przygotowanie, w sobotę – zabawa, niedziela – sprzątanie).

 

 1. Na przyszłość: dodatkowe atrakcje organizowane przez mieszkańców Sulistrowic:
 2. Lokalne specjały: ciasteczka, przetwory, trunki.
 3. Organizacja wycieczki wokół Ślęży busem wraz postojami na okoliczne atrakcje.
 4. Wypożyczalnia rowerów, leżaków, kajaków.